افزایش درخواست روس ها برای سفر به ایران

به گزارش نقد و بررسی سینما، شرکت های گردشگری آی.تی.ام (ITM) و اکسپرس روسیه اعلام کردند که ایران در میان گردشگران روس علاقه مند به خاورمیانه، محبوبیت دارد و درخواست ها برای سفر به این کشور افزایش یافته است.

افزایش درخواست روس ها برای سفر به ایران

به گزارش نقد و بررسی سینما، از پایگاه خبری روسی پروفایل، شرکت آی تی ام از افزایش 30 درصدی و شرکت اکسپرس از افزایش 20 درصدی تقاضا برای تورهای توریستی به مقصد ایران خبر می دهند.

شرکت آی تی ام در بیان علت افزایش اقبال روس ها به این تورها اظهار داشت: توریستان ما ایران را به عنوان کشوری تمیز، آرام و ارزان ارزیابی می کنند.

این رسانه روس در ادامه به نقل از نادژدا سارتووا کارشناس تورهای ایران در این شرکت توریستی نوشت: علاقه به این مقصد منحصر به فرد از نظر تمرکز جاذبه های تاریخی و معماری زیاد است؛ در ایران، توریستان عمدتاً به برنامه های گشت و گذار با اقامت در بیابان علاقه مند هستند.

پایگاه خبری پروفایل در ادامه نوشت: هدف ایران تبدیل شدن به یکی از مقاصد اصلی توریستی برای روس ها است. برای دستیابی به این هدف، این کشور، قوانین مهاجرت را ساده کرده و امکان پرداخت هزینه کالا و خدمات با کارت های شبکه بانکی روسیه را فراهم کرده است؛ در این شرایط، این احتمال وجود دارد که به زودی پروازهای مستقیم از روسیه به جزیره کیش، اصلی ترین مقصد توریستی ساحلی ایران راه اندازی شود.

جاذبه های کیش برای توریستان روس

داریا دوموسترووا کننده شرکت این توریست (Intourist) نیز با اشاره به اینکه آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه، مجوزهای نوی را برای پروازهای مستقیم از این کشور به جزیره کیش صادر کرده است، معتقد است: در حال حاضر، قراردادهای ما با هتل های جزیره کیش در سطحی نیست که ما برای گردش منظم توریست می خواهیم، همه هتل ها در صورت درخواست در نظر گرفته می شوند. اما من این را رد نمی کنم که در صورت راه اندازی پروازهای مستقیم، شاهد سفر منظم توریستان به کیش باشیم.

شرکت روسی اکسپرس نیز در این باره به پایگاه خبری پروفایل اظهار داشت: کیش اصلی ترین تفریحگاه ساحلی و یکی از بهترین مقاصد خرید در ایران است. این شهر در خلیج فارس در فاصله 200 کیلومتری از ساحل امارات واقع شده است. دریای آرام و سواحل مناسب وجود دارد.

شرکت روسی اکسپرس افزود: مغازه ها و مراکز خرید زیادی در جزیره کیش وجود دارد که می توانید کالاها را با قیمت های بسیار مجذوب کننده خریداری کنید.

الکساندرا پولیانسکایا نیز معتقد است: سواحل کیش قابل ستایش هستند؛ آنها تمیز و بزرگ هستند، آب به رنگ لاجوردی است و می توان در مکان های ویژه جداگانه آقایان و خانم ها در ساحل حضور یافت.

پایگاه خبری پروفایل در ادامه نوشت: کیش را مالدیو ایرانی می گویند. این شهر به خاطر سواحل زیبای خود با شن های نرم و آب شفاف معروف است. بسیاری از توریستان برای غواصی به اینجا می آیند تا صخره های مرجانی رنگارنگ، انواع ماهی ها و دیگر جانداران دریایی را ببینند. همچنین مکان های تاریخی زیادی در جزیره وجود دارد: آثار باستانی، موزه ها، مساجد و جاذبه های دیگر.

رشت، مقصدی آشنا برای روس ها

این رسانه روس در ادامه نوشت: شهر رشت که شرکت های هواپیمایی روسی بر خلاف کیش فرصت پرواز به آن را پیش از این داشته اند، در شمال ایران در نزدیکی سواحل دریای خزر واقع شده و به جاذبه های طبیعی اش معروف است.

نادژدا سارتووا از توریستان روس معتقد است: ایرانیان خود نیز از شهرهای دیگر کشور دوست دارند به رشت بیایند، به خصوص در ماه های گرم. قطعا، توریستان روس نیز به دیدنی های تاریخی شهر علاقه مند خواهند شد: قلعه تاریخی، آثار معماری دوره صفویه و بسیاری موارد دیگر. قدم زدن در خیابان های بافت قدیمی شهر رشت، بازدید از بازارها و بازارهای محلی و امتحان غذاهای محلی ایرانی در رستوران ها و کافه ها جالب است.

پیش بینی افزایش آمار توریستان

بنا بر این گزارش، کارشناسان مرکز تحقیقات استراتژیک روسیه و انجمن مجریان تور این کشور (ATOR) پیش بینی می کنند که جریان توریستان متقابل بین فدراسیون روسیه و ایران در سال 2024 میلادی از 60 هزار نفر فراتر رود.

بر این اساس، این آمار در انتها سال 2023، حدود 40 هزار توریست بود.

این گزارش می افزاید: افزایش تعداد سفرهای متقابل بین شهروندان فدراسیون روسیه و ایران با برنامه سفر بدون ویزا که تابستان 1402 از سر گرفته شد، تسهیل شده است. به لطف آن، مسافران در گروه های تور می توانند بدون ویزا به کشور بیایند.

انجمن مجریان تور روسیه افزود: توریستان ایرانی از این فرصت بسیار فعال تر از توریستان روسی استفاده می کنند. به عنوان مثال، در انتها سال 2023، 29 هزار و 500 مسافر از ایران به فدراسیون روسیه و حدود 10 هزار و 700 نفر از روسیه به ایران آمده اند.

محوزهای نو روسیه برای پروازهای مستقیم به ایران

پایگاه خبری پروفایل در ادامه این گزارش نوشت: روسیه در حال توسعه روابط در عرصه حمل و نقل هوایی با ایران است، همچنانکه در ماه آوریل (فروردین - اردیبهشت 1403)، آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه، مجوزهای نوی برای انجام پروازهای مستقیم به جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.

بر این اساس، شرکت هواپیمایی روسی ایرآئرو (IRAERO) اجازه یافت که از روسیه نه تنها به تهران، بلکه به شهرهای رشت و جزیره کیش پروازهای مستقیم راه اندازی کند. مجوز این پروازها، نه تنها از مبدأ مسکو، بلکه از منطقه ها دیگر مانند سامارا، ساراتوف، اوفا و چلیابینسک نیز صادر شده است.

به گزارش ایرنا، این پایگاه خبری روس در عین حال نوشت: صدور مجوز، شرکت هواپیمایی را ملزم به ساماندهی پروازها نمی کند. همچنانکه برخی دیگر از شرکت های هواپیمایی این کشور همانند Nordwind، Red Wings، Ural Airlines، UTair و دیگران مجوزهای مشابهی را از آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه دریافت کرده بودند. اما هیچ کدام از آنها هرگز به ایران پرواز نکردند.

شرکت IRAERO نیز که به تازگی مجوز پرواز مستقیم به ایران را صادر کرده است، اظهار داشت: جزئیات خاصی درباره پروازهای آینده به ایران در مقطع کنونی وجود ندارد و این موضوع در حال بررسی است.

بنا بر این گزارش، در حال حاضر دو شرکت هواپیمایی بین ایران و روسیه پرواز دارند: آئروفلوت روسی و ماهان ایر ایرانی. هواپیماهای هر دو شرکت تنها بین مرکز ها پرواز می کنند.

پذیرش کارت بانکی روسیه، مجذوب کنندهیت دیگری برای سفر به ایران

پایگاه خبری پروفایل در ادامه نوشت: مقامات ایرانی فعالانه در حال کار بر روی ارائه امکان پرداخت با کارت های شبکه بانکی روسیه موسوم به میر هستند که مجذوب کنندهیت خاصی برای سفر توریستان روس به این کشور فراهم خواهد کرد.

این رسانه روس افزود: پس از عملیاتی شدن کامل سیستم پرداخت روسیه در ایران، جای نگرانی نیست که بانک های محلی، تحت فشار خارجی، در مقطعی از همکاری با آن خودداری کنند، چرا که ایران ده ها سال است که تحت تحریم های غرب بوده است.

بر اساس این گزارش، کنندگان اپراتورهای تور روسیه مطمئن هستند که پروازهای مستقیم نو و امکان پرداخت با کارت میر قطعاً علاقه به ایران را افزایش می دهد، اما آنها تردید دارند که در آینده قابل پیش بینی، آمار سفر توریستان روس، جهش بزرگی پیدا کند.

داریا دوموسترووا کننده شرکت گرداننده تور Intourist معتقد است: توریستان روس، اطلاعات کمی در مورد ایران و امکانات تعطیلات در آنجا دارند، بنابراین اگرچه تقاضا در حال رشد است، اما منظم نیست.

نادژدا سارتووا نیز بر ضرورت شکستن کلیشه ها و انگاره های نادرست برای جذب توریستان روس به ایران تأکید کرد و گفت: ایرانی ها مردمانی بسیار صمیمی هستند که با توریستان با احترام برخورد می کنند.

منبع: دنیای سفر

به "افزایش درخواست روس ها برای سفر به ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش درخواست روس ها برای سفر به ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید