خبرنگاران لاوروف: شواهد آمریکا علیه ایران سئوال برانگیز است

مسکو - خبرنگاران - وزیر امور خارجه روسیه اظهار داشت: شواهدی که آمریکا برای اثبات ادعای خود مبنی بر شرکت ایران در حادثه نفتکش ها در دریای عمان ارائه می نماید، حتی در میان متحدان نزدیک واشنگتن هم سئوال برانگیز است.

خبرنگاران لاوروف: شواهد آمریکا علیه ایران سئوال برانگیز است

سرگئی لاوروف روز سه شنبه در گفت وگو با خبرگزاری تاس با بیان اینکه روسیه شواهد و مدارک نشان دهنده شرکت ایران در حادثه تانکرهای نفتکش در دریای عمان در اختیار ندارد، اظهار کرد: شواهدی که آمریکا در این عرصه ارائه می دهد بسیار مبهم است و شامل یک فیلم کوتاه و چند عکس می گردد که سئوالات زیادی را حتی در بین کشورهای متحد آمریکا برمی انگیزد.

وی ادامه داد: خواهان آنیم که این حوادث به طور دقیق مورد تحقیق قرار گیرد. لازم به ذکر است ایران نیز از ابتدا خواهان تحقیق شده است.

لاوروف گفت: درباره اینکه وضعیت ممکن است در جهت خطرناک حرکت کند، بله اوضاع نگران نماینده است. من بلافاصله پیش بینی های منفی و فاجعه آمیز بیان نمی کنم.

وزیر امور خارجه روسیه یادآور شد: باید از همه طرف ها خواست از خود خویشتنداری نشان دهند و اقدام های تند به ویژه بر مبنای همان منطقی که غرب درباره بسیاری از موارد گذشته بکار گرفت و اصطلاح به احتمال زیاد را بکار برد، انجام ندهند.

لاوروف اضافه کرد: این اصطلاحات به احتمال زیاد و احتمالا را نباید به این آسانی در مسائل بکار گرفت. به همین دلیل فقط تحقیقات و توافق برای اینکه اوضاع عادی گردد، کلید برقراری آرامش در این منطقه و شروع گفت وگوها بین همه کشورهای منطقه خلیج فارس است.

وی ادامه داد: منظورم شروع گفت وگوها بین شیخ نشین های عربی و جمهوری اسلامی ایران با حمایت کشورهای همسایه، اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی و پنج عضو دائمی شورای امنیت و اتحادیه اروپا است.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: از مدتها پیش روند توافق درباره تحکیم اعتماد و شکل گیری چنین سیستم امنیتی را پیشنهاد نموده ایم.

وی اضافه کرد: آنهایی که تکیه بر اختلاف افکنی بین عرب ها و ایرانی و اعراب و نمودها و بین کشورهای عربی و سنی و شیعه می نمایند به منافع ملت های منطقه توجه نمی نمایند و ملاحظات ژئوپلیتیکی کوته بینانه خود را دارند.

**رد توصیه های آمریکا درباره روابط روسیه و ونزوئلا

لاوروف به اظهارات اخیر جان بولتون مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا و امضای قرارداد جدید دفاعی بین روسیه و ونزوئلا در جریان سفر آینده رئیس جمهوری این کشور به مسکو اشاره نمود، گفت: درباره اینکه نیکلاس مادورو به مسکو سفر می نماید و وی به آن اشاره نموده است، خاطر نشان می کنم روسیه همیشه برای تماس با شرکای ونزوئلایی در سطوح عالی و بالا آماده است.

وی اضافه کرد: تاکنون درباره تاریخ احتمالی این سفر گفت وگویی انجام نشده و دیدارهای تعیین برنامه ریزی نشده است.اما برای چنین دیدارهایی آمادگی داریم.

لاوروف اعلام نمود: درباره اظهارات بولتون نمی خواهم اظهار نظر کنم. واشنگتن در حالی که شرح های کامل درباره یک موضوع داده شده، همیشه آن را تکرار می نماید.

وزیر امور خارجه روسیه گفت: کارشناسان خود را به ونزوئلا اعزام می کنیم و آنها تسلیحاتی را که به این کشور بر اساس قراردادهای تسلیحاتی تحویل شده و در دوره هوگو چاوز رئیس جمهوری فقید ونزوئلا امضا شده، سرویس و تعمیر می نمایند.

لاوروف اعلام نمود که این قراردادها با قوانین ونزوئلا مطابقت دارد و هیچ مساله ای در آن وجود ندارد. همکاری روسیه و ونزوئلا در حوزه های فنی-نظامی، مالی، انسانی و سیاسی موضوعی است که فقط به مسکو و کاراکاس مربوط می گردد و توصیه های دیگران در این عرصه بی مورد است، هرچند که آمریکا به همه توصیه می دهد.

**1455**1379

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران لاوروف: شواهد آمریکا علیه ایران سئوال برانگیز است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران لاوروف: شواهد آمریکا علیه ایران سئوال برانگیز است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید