شهر آسمان؛ فرودگاهی رویایی در دل هنگ کنگ

به گزارش نقد و بررسی سینما، هرچند هر ساله فرودگاه های بزرگ و کوچک در سراسر دنیا گشایش پیدا می نمایند، فرودگاه های قدیمی تر همیشه در حال توسعه و پیشرفت هستند تا بازی را به رقبای خود نبازند. این در حالی است که فرودگاه هنگ کنگ از قدیم الایام به عنوان یکی از بزرگترین، برترین و سودآورترین فرودگاه ها در دنیا هوانوردی محسوب می گردد. این فرودگاه توانسته است تا با فرودگاه های بزرگ و خاطره انگیزی همانند فرودگاه کای تک (در سال 1998) رقابت کند و به معنای واقعی کلمه نماد فرودگاه های مدرن باشد.

شهر آسمان؛ فرودگاهی رویایی در دل هنگ کنگ

ولی آیا این سرانجام کار است؟!

مسئولین فرودگاه هنگ کنگ برنامه های جاه طلبانه ای برای توسعه این فرودگاه معروف 20 ساله در سر می پرورانند. آنها نام این پروژه را شهر آسمان (SkyCity) گذاشته اند. اگر می خواهید شاخصی برای مقدار بلندپروازانه بودن این برنامه ها در فکر داشته باشید، شاید کافی است به هزینه برآوردشده برای اجرای این طرح نگاهی بیندازید؛ 18 میلیارد دلار!

فرودگاه هنگ کنگ ادعا می نماید که در برنامه توسعه این فرودگاه، نزدیک به 25 هکتار از زمین های اطراف به خدمات یکپارچه غذاخوری، فروشگاه های بزرگ و کوچک، ایستگاه های مخصوص تفریح و بعلاوه هتل ها و مجتمع های اداری اختصاص خواهد یافت.

با 18 میلیارد دلار قطعا کارهای زیادی می توان انجام داد. افزودن یک بخش نو موسوم به پیوست T1 به ترمینال یک برای داشتن نظارت بیشتر روی کانترها، تسمه نقاله های بیشتر برای انتقال بارهای مسافران و یک باغ بزرگ در فضای باز ازجمله این طرح ها هستند. پیوست T1 که ساخت آن در سال 2019 سرانجام خواهد یافت، دارای پلی به طول 20 متر و ارتفاع 28 متر است. این ارتفاع به قدری است که هواپیماهای غول پیکر A380s می توانند از زیر آن عبور نمایند. فرودگاه هنگ کنگ میخواهد تا از این پل هم به عنوان برج دیدبانی و هم مرکز خرید استفاده کند.

در کنار این سازه ها، یک مجتمع چندمنظوره دیگر شامل 12 غرفه ایجاد شده است که یک آموزشگاه هوانوردی، مجتمع های تفریحی، یک پارکینگ نو با گنجایش 1400 اتومبیل و مهدکودکی ویژه بچه ها کارکنان فرودگاه ازجمله خدمات آن خواهد بود.

این پروژه به فازهای مختلفی تقسیم شده است و هر کدام از فازها در بازه های مختلف از سال 2019 تا 2027 تکمیل خواهند شد. سازندگان شهر آسمانی امیدوار هستند که این پروژه نه فقط به عنوان توسعه یک فرودگاه قدیمی، بلکه به عنوان یک مقصد گردشگری در تمام جهان بازتاب داشته باشد.

شهرآسمان مفهوم فرودگاه شهری را به یک پله بالاتر ارتقاء داده و مفهوم نوی با نام شهر فرودگاهی را در فکر ها ایجاد نموده است.

منبع: همگردی

به "شهر آسمان؛ فرودگاهی رویایی در دل هنگ کنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر آسمان؛ فرودگاهی رویایی در دل هنگ کنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید