طرح خصمانه جدید کنگره آمریکا درباره عراق؛ پاسخ قاطعانه بغداد

به گزارش نقد و بررسی سینما، خبرنگاران، گروه بین الملل ـ رامین حسین آبادیان: اقدامات خصمانه و کوشش های مذبوحانه ایالات متحده آمریکا برای در ایجاد محدودیت در روابط جمهوری اسلامی ایران و متحدان منطقه ای آن همچنان ادامه دارد و به نظر می رسد که واشنگتن قصد ندارد به نتایج معکوس اقدامات خود در این زمینه اهتمام ورزد.

طرح خصمانه جدید کنگره آمریکا درباره عراق؛ پاسخ قاطعانه بغداد

درهمین راستا آمریکایی ها به تازگی کوشش های جدیدی را برای تحت تأثیر قرار داد روابط و مناسبات جمهوری اسلامی ایران با بعضی کشورهای منطقه ازجمله عراق، کلید زده اند. کنگره ایالات محتده آمریکا طرحی را آماده ساخته است تا بدین ترتیب، روابط و مناسبات تجاری میان جمهوری اسلامی ایران و عراق دستخوش تغییر قرار گرفته تا به زعم واشنگتن سیاست شکست خورده فشار حداکثری بر تهران به نتیجه برسد.

در سند بودجه سال 2020 وزارت خارجه آمریکا که روز چهارشنبه مجلس سنا منتشر کرد، بندی وجود دارد که به نظر می رسد هدف آن تحت تأثیر قرار دادن معاملات و مناسبات میان ایران و عراق در حوزه انرژی است. در واقع آمریکایی ها از رهگذر طرح مذکور به دنبال آن هستند تا ضمن اعمال فشار بر بغداد، مقامات آن را وادار به دست کشیدن از روابط با تهران، سازند.

سندی که پیشتر بدان اشاره شد، وزارت خارجه آمریکا را مکلف می نماید که سال آینده میلادی 25 میلیون دلار به اردن یاری کند تا ظرفیت این کشور برای فراوری و صادرات برق به کشورهای همسایه از جمله عراق افزایش یابد. پایگاه المانیتور در این ارتباط نوشته است: کنگره در حال حمایت از کوشش های دولت دونالد ترامپ برای محدود کردن نفوذ ایران در عراق به وسیله سرانجام دادن به مبادلات انرژی میان بغداد و تهران است.

این کوشش های مذبوحانه ایالات متحده آمریکا درحالی است که مقامات عراقی بارها و در مناسبت های مختلف صراحتا اعلام نموده اند که تحت هیچ شرایطی روابط و مناسبات خود با جمهوری اسلامی ایران را قطع نخواهد نموده و حتی از سطح این روابط نخواهند کاست. درهمین ارتباط، لؤی الخطیب وزیر برق عراق گفت بغداد بدون واردات گاز از ایران در فراوری برق با مشکل روبرو می گردد و به همین دلیل به واردات از ایران ادامه می دهد.

الخطیب که در حاشیه گردهمایی کنگره جهانی انرژی در شهر ابوظبی در جمع نقد و بررسی سینما صحبت می کرد، در این مورد گفت: نهایتا، این یک بازار آزاد است. مسئله برق دائما در عراق موضوعی سیاسی می گردد. الخطیب در پاسخ به سؤالی در خصوص فشارهای آمریکا به عراق برای توقف یا کاهش واردات گاز از ایران، گفت: ما با همه روابط متعادلی داریم و دیگران باید به آن احترام بگذارند.

به نظر می رسد که سیاست جدید ایالات متحده آمریکا در قبال عراق و کوشش آن برای اعمال محدودیت در روابط تجاری با تهران پس از آن صورت می گیرد که سلسله اقدامات مقامات واشنگتن برای وادار ساختن بغداد به تبعیت از تحریم های ظالمانه ضد ایرانی، با شکست روبرو شد. درست به همین دلیل است که آمریکایی ها تغییر استراتژی داده و با تصویب طرحی در کنگره قصد دارند به زعم خود به روابط دو متحد منطقه ای خدشه وارد سازند.

پیشتر نیز در بحبحوه فشارهای ایالات متحده آمریکا بر بغداد برای تبعیت از تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران، منابع مطلع فاش ساختند که واشنگتن باج خواهی از بغداد را کلید زده است. این منابع تأکید نموده بودند که آمریکایی ها اعطای معافیت تحریمی به بغداد را مشروط به انعقاد قراردادها و توافقنامه های هنگفت با شرکت های آمریکایی نموده اند.

این درحالی است که دولت بغداد در همان زمان ضمن مخالفت با باج خواهی های ایالات متحده، در این زمینه دست رد به سینه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا زد. عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در آن هنگام در جریان دیدار با سفرای بعضی کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و انگلیس گفته بود: بغداد جزئی از تحریم هایِ ضد ایرانی نخواهد بود.

وی همچنین در واکنش به شرط و شروط ایالات متحده برای اعطای معافیت تحریمی به بغداد در قبال ارائه تسهیلات به شرکت های آمریکایی از سوی عراق، صراحتاً اعلام نموده بود که چنین مسأله ای اتفاق نخواهد افتاد. براساس آنچه که گفته شد، مواضع مذکور از سوی دولتمردان عراقی به خوبی نشان از آن دارد که کوشش های بی وقفه ایالات متحده آمریکا برای باج خواهی از عراق به بهانه عدم تبعیت آن از تحریم ها علیه ایران، با شکست روبرو شده است.

همانطور که گفته شد، کاهش نفوذ جمهوری اسلامی ایران در عراق یکی از اهداف اصلی و اساسی آمریکایی ها از طرح خود در کنگره است. در واقع، ایالات متحده آمریکا افزایش نفوذ تهران در عراق را در تعارض با سیاست های خود در این کشور قلمداد می نمایند و معتقدند که روابط گسترده و تنگاتنگ ایران با متحدان منطقه ایش استراتژی واشنگتن برای منزوی ساختن تهران را با شکست روبرو خواهد ساخت؛ به ویژه اینکه این استراتژی تاکنون نیز با شکست روبرو شده است.

کوشش مقامات کاخ سفید و کنگره برای محدودیت سازی در جهت مراودات تجاری ایران و عراق درحالی است که مقامات بغداد پیشتر صراحتا اعلام نموده بودند که بغداد امکان جایگزین کردن برق وارداتی از ایران را در داخل و یا دیگر کشورهای همسایه ندارد. درهمین راستا، در اردیبهشت ماه امسال نیز لؤی خطیب وزیر برق عراق اعلام نمود که بغداد صراحتا به آمریکایی ها ابلاغ نموده است که قطع واردات گاز و برق از ایران ممکن نیست.

درهمین حال، پیشتر ثامر الغضبان مشاور نخست وزیر در امور انرژی و وزیر نفت عراق، نیز به عدم امکان قطع واردات گاز و برق از ایران در شرایط کنونی و برغم فشارهایی که روی بغداد وارد می گردد، اشاره نموده بود. مصعب المدرس، سخنگوی وزارت برق عراق، نیز در این زمینه تأکید نموده است: تاکنون ما هیچ منبعی برای جایگزین کردن با واردات گاز ایران نداشته ایم.

بدین ترتیب، مواضع صریح، واضح، شفاف و قاطعانه دولتمردان عراقی به ویژه مسئولان حوزه نفت و انرژی حاکی از آن است که بغداد بدون توجه به سلسله فشارهای گسترده ایالات متحده آمریکا به روابط و مناسبات تجاری خود با جمهوری اسلامی ایران ادامه می دهد. این مسأله می تواند پیغام آشکاری به واشنگتن از سوی بغداد باشد و آن، اینکه روابط ایران و عراق نمی تواند دستخوش اقدامات تحمیلی خارجی قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "طرح خصمانه جدید کنگره آمریکا درباره عراق؛ پاسخ قاطعانه بغداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح خصمانه جدید کنگره آمریکا درباره عراق؛ پاسخ قاطعانه بغداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید