صادرات محصولات کشاورزی به ازبکستان بر واردات پیشی گرفت

به گزارش نقد و بررسی سینما، با توجه به مراودات تجاری ایران با ازبکستان از دیرباز، عضویت در شانگ های می تواند اندازه صادرات محصولات کشاورزی به این کشور را حداقل 2 برابر افزایش دهد.

صادرات محصولات کشاورزی به ازبکستان بر واردات پیشی گرفت

بنابر آمار اعلامی وزارت جهاد طی سال های گذشته به طور میانه حدود 50 میلیون دلار صادرات محصولات کشاورزی به ازبکستان داشتیم که عضویت شانگهای در توسعه روابط کشاورزی با کشورهای عضو تاثیر بسزایی دارد.

آقای هومن فتحی سرپرست دفتر امور بین الملل و سازمان های تخصصی وزارت جهاد گفت: در دولت سیزدهم عضویت شانگهای منجر به توسعه روابط ایران و ازبکستان نسبت به سال های اخیر شد. مصداق آن سفر چندماه اخیر وزیرکشاورزی ازبکستان همراه با هیات بلندپایه رسمی به تهران بود.

بنابر گفته فتحی، طی مذاکرات اخیر تفاهم نامه 2 جانبه در مورد صدور خدمات فنی و مهندسی به ازبکستان شکل گرفت. بعلاوه با عضویت شانگهای و توسعه فعالیت تجاری 2 جانبه، بخشی از محصولات به جای واردات از کشورهای ثالث به وسیله توسعه روابط وارد می کنیم.

سرپرست دفتر امور بین الملل وزارت جهاد گفت: با توجه به مناسبات مالی که با ازبکستان در دولت سیزدهم ایجاد شد، برآورد می گردد که در دولت سیزدهم تا 4 برابر افزایش صادرات در حوزه های مصرفی و توانمندی فراوری و صدور خدمات فنی و مهندسی بویژه دانش بنیان داشته باشیم .

** افزایش حداقل 2 برابری صادرات به ازبکستان با عضویت در شانگهای/تراز بازرگانی ما با ازبکستان مثبت است

آقای محمد قربانی معاون برنامه ریزی و مالی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در ابتدای سال همزمان با ورود هیئت ازبکستان به ایران تفاهم نامه ای میان 2 کشور امضا شد تا بعضی موانع تجاری همانند بحث انتقال پول حذف گردد به طوریکه بدون سوئیفت تعاملات راحت تری داشته باشیم. بی شک عضویت ما در شانگ های منجر به تسهیل گری در این حوزه ها خواهد شد.

به گفته او، با توجه به مراودات تجاری ما، تجار زیادی از ایران در ازبکستان حضور دارند که عضویت در شانگ های شرایط ما را مطلوب تر می نماید.

قربانی می گوید: حجم مراودات ما با ازبکستان به اندازه کالا های مورد تقاضا بستگی دارد چرا که محصولات آب بر جز سیاست صادراتی ما نیست. اما در مورد محصولاتی همانند سیب زمینی، زعفران، محصولات باغی و دانش فنی در زمینه فراوری گلخانه مسئله ای نداریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برآورد ها حاکی از آن است که حجم صادرات کالا های مازاد با ازبکستان را حداقل بتوانیم به 2 برابر افزایش دهیم.

بنابر گفته معاون برنامه ریزی و مالی وزارت جهاد، بنابر آمار سال گذشته 333 هزارتن محصولات کشاورزی با ارزش بالغ بر 164 میلیون دلار صادر و 69 هزارتن با ارزش 91 میلیون دلار وارد شده، این امر بیانگر تراز مثبت بازرگانی ما با ازبکستان است.

افزایش زیرساخت در حوزه حمل و نقل، توسعه گردشگری و نهاتر کالا بین 2 کشور و بهبود محصولات صادراتی از لحاظ بسته بندی باید در دستور کار قرار گیرد چرا که بواسطه ظرفیت در حوزه مواد غذایی، امکان حضور قدرتمند در ازبکستان وجود دارد.

**ایجاد زیرساخت های حمل و نقل جاده ای راهی برای توسعه صادرات/

آقای رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: از دیرباز با کشورهای CIS همانند ازبکستان روابط تجاری داشتیم به طوریکه سال گذشته ازبکستان میزان قابل توجهی سیب زمینی و دیگر محصولات کشاورزی را خریداری کرد.

به گفته او، سال جاری عضویت در شانگهای در تقویت و رشد روابط مالی اثر گذار خواهد بود، به طوریکه برای حضور پررنگ در کشورهای CIS باید زیرساخت های لازم فراهم گردد تا در میانه راه با مشکل کندی صادرات روبرو نشویم.

نورانی می گوید: از زمان عضویت در شانگهای حداقل یکسال باید زمان بگذرد تا بتوانیم آمار و ارقام واردات و صادرات با ازبکستان و تاثیر معاهده شانگهای را مقایسه کرد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: علی رغم آنکه بیشتر صادرات ما با ازبکستان جاده ای است، اما در بحث کانتینرهای یخچالی محصولات فساد پذیر دچار مشکل هستیم . بعلاوه در بخش ریلی باید دید تا چقدر امکان توسعه وجود دارد که بر مبنای آن بتوان صادرات به ازبکستان را توسعه داد.

با ایجاد و نوسازی زیرساخت های حمل و نقل جاده ای و ریلی امکان توسعه صادرات غیرنفتی در کشورهای معاهده شانگهای وجود دارد، چنانچه اتفاق خاصی در بحث زیرساخت ها رخ ندهد، امیدی به توسعه صادرات نیست.

** پتانسیل صادرات حوزه غذا به ازبکستان وجود دارد/مزیت صادرات در حوزه غذا و کشاورزی به ازبکستان

آقای کاوه زرگران رئیس اتجمن غلات گفت: با توجه به صنایع غذایی مدرن و به روز در کشور، پتانسیل صادرات در تمامی زمینه ها وجود دارد.

به گفته او، بنابر آمار و گزارش های اعلامی، صادرات به ازبکستان چندان چشمگیر نیست. هر چند در صورت درخواست به جهت مزیت در فراوری محصولات کشاورزی، امکان تامین و صادرات وجود دارد.

زرگران می گوید: با توجه به جمعیت 35 میلیون نفری ازبکستان، صادرات در حوزه غذا و کشاورزی به این کشور چندان چشمگیر نیست. اما به سبب آنکه 80 درصد جمعیت این کشور مسلمان است، زمینه های مشترک زیادی داریم.

**3 درصد محصولات کشاورزی ما به ازبکستان صادر گردد/برطرف زیرساخت های حمل و نقل ، جایگاه در بازار هدف را ارتقا می دهد

آقای جلال محمود زاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: از گذشته با کشورهای منطقه مراودات تجاری بویژه در بخش کشاورزی داشتیم، اما آمار صادراتی نسبت به دیگر کشورها کمتر بوده است.

به گفته او، برآورد ما آن است که حدود 3 درصد محصولات کشاورزی ما به ازبکستان صادر شده است، مابقی را دیگر کشور ها همانند ترکیه و روسیه صادر می نمایند.

محمود زاده می گوید: عضویت شانگ های در صورتیکه رایزن های مالی در سفارتخانه و کشور های همجوار مثل ازبکستان فعال باشد، اندازه تجارت افزایش می یابد.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی گفت: مسائل حمل و نقل، عدم سورتینگ و بسته بندی نامناسب، نبود کامیون های استاندارد برای حمل و نقل محصولات کشاورزی موجب شده حضور پررنگی در بازار های هدف نداشته باشیم. حال با عضویت در شانگ های امکان ارتقای جایگاه در بازار کشور های همسایه وجود دارد.

با توجه به تنوع اقلیم، پتانسیل بالایی در بخش کشاورزی برای صادرات به کشور های همسایه وجود دارد به طوریکه با ایجاد زیرساخت های لازم از لحاظ سورتینگ، بسته بندی و کامیون های حمل و نقل استاندارد امکان افزایش چندبرابری صادرات وجود دارد.

بنابر آمار 10 تا 15 رایزن مالی بیشتر نداریم، درحالیکه باید به سمت و سویی رویم که در کنسولگری های خارج از ایران رایزن مالی داشته باشیم تا با شناسایی پتانسیل کشورها، مذاکره با تجار و برطرف مسائل حمل و نقل بتوان عایدی محصولات صادراتی را افزایش داد.

نقد و بررسی سینما مالی صنعت ، تجارت و کشاورزی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "صادرات محصولات کشاورزی به ازبکستان بر واردات پیشی گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات محصولات کشاورزی به ازبکستان بر واردات پیشی گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید