هانتر: ترکیه از حضور ایران و روسیه در سوریه ناراضی است

به گزارش نقد و بررسی سینما، ایرنا نوشت: استاد علوم سیاسی دانشگاه جرج تاون واشنگتن تاکید نمود: بهترین ترجیح ترامپ آن است که نیروهای دیگری مانند ترکیه جایگزین نیروهای آمریکایی در سوریه شوند و در عمل، آنها توازنی با نیروهای ایران و روسیه ایجاد نمایند.

هانتر: ترکیه از حضور ایران و روسیه در سوریه ناراضی است

شیرین هانتر درباره دلایل حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه گفت: یکی از دلایل حمله ترکیه نگرانی های امنیتی آنها از وضعیت نمودها است. ترکیه از هر گونه تحولی که احتمالا به تشکیل یک دولت مستقل کرد منجر گردد، نگران است. آنکارا حتی از ایجاد منطقه خودمختار در داخل کشورهایی که جمعیت کرد دارند، نیز مخالف است.

وی ادامه داد: از آنجا که نمودهای سوریه با گروه های تجزیه طلب نمودهای ترکیه همکاری دارند، آنکارا نگران است که موفقیت احتمالی نمودهای سوریه در کسب استقلال یا خودمختاری، به ترکیه هم سرایت کند.

ترکیه از حضور ایران و روسیه در سوریه ناراضی است

کارشناس ارشد مسائل خاورمیانه با بیان اینکه دلیل دیگر حمله ترکیه آن است که آنکارا می خواهد حضور و نقش نمودها را در سوریه کمرنگ تر کند، گفت: ترکیه از حضور ایران و روسیه به ویژه ایران در سوریه ناراضی است. ترکیه هنوز هم از بقای بشار اسد در قدرت رضایت ندارد و شاید بخواهد با این اقدامات، شرایطی ایجاد کند که حکومت دمشق را به چالش های بیشتر بکشاند.

هانتر درباره رویکرد واشنگتن دراین باره توضیح داد: ترامپ می خواهد قبل از آغاز انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، حداقل تعدادی از نیروهای نظامی آمریکا را از کشورهای منطقه غرب آسیا خارج کند. او در عین حال نمی خواهد که این عمل باعث تقویت هوادار بشار اسد و کشورهایی مانند ایران و روسیه گردد.

وی اضافه نمود: بهترین ترجیح ترامپ آن است که نیروهای دیگری مانند ترکیه جایگزین نیروهای آمریکایی در سوریه شوند و در عمل، آنها یک توازنی با نیروهای ایران و روسیه ایجاد نمایند.

آمریکا در مقاطع مختلف از نمودها استفاده ابزاری نموده است

استاد دانشگاه جرج تاون واشنگتن در پاسخ به سوالی درباره رویکرد آمریکا نسبت نمودها اعلام نمود: آمریکا و سایر دولت های بزرگ از نمودها به صورت ابزاری در مقاطع مختلف استفاده نموده اند. این بار هم همین روش همیشگی تکرار شده است. اگر روزی منافع آمریکا اقتضا کند، دوباره ممکن است با نمودها همکاری کند اما نمودها این اشتباه خود را همواره تکرار نموده اند به خصوص آنها به صورت درست، اهمیت ترکیه را برای آمریکا و کشورهای غربی درک ننموده اند و در نتیجه آلت دست این کشورها شده اند.

هانتر درباره احتمال نزدیکی نمودها به ایران و روسیه یا حتی دولت سوریه ابراز داشت: تصمیم آمریکا و ترکیه، نمودها را موضع بدی قرار داده است. نزدیکی آنها به دیگر کشورهای فعال در سوریه آسان نخواهد بود. نزدیکی آنها به دمشق بستگی به این دارد که بشار اسد چه امتیازاتی برای آنها قائل گردد.

وی با اشاره به دشمنی ترکیه با نمودها و عدم حمایت واقعی کشورهای غربی از نمودها ابراز داشت: با توجه به خصومت شدید ترکیه با نمودها و عدم تمایل کشورهای غربی به حمایت واقعی از نمودها، بهترین گزینه این است که آنها با کشورهایی که در سوریه حضور دارند، به توافق برسند و امتیازاتی دریافت نمایند.

این تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی درباره واکنش ایران و روسیه به حمله ترکیه به شمال سوریه بیان نمود: هم ایران و هم روسیه به ترکیه نیاز دارند. در نتیجه واکنش آنها به حمله ترکیه به شمال سوریه ملایم بوده است. اما روشن است که این اقدام ترکیه هر دو کشور را در موقعیت سختی قرار داده است.

هانتر افزود: ایران و روسیه از بشار اسد حمایت می نمایند اما در عین حال، می خواهند با ترکیه رابطه خوبی داشته باشند در حالی که آنکارا با اسد به شدت مخالف است.

310311

منبع: خبرآنلاین

به "هانتر: ترکیه از حضور ایران و روسیه در سوریه ناراضی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هانتر: ترکیه از حضور ایران و روسیه در سوریه ناراضی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید