کدام کشورها در شرایط بحران، پیامک هشدار عمومی می فرستند؟

در حالی که تجربه استفاده از سیستم انتشار سلولی (Cell Broadcast) پیش از این هم در ایران وجود داشت، پس از وقوع سیل در ایران، اپراتورها تصمیم به استفاده از این امکان برای اطلاع رسانی در شرایط بحران گرفتند.

کدام کشورها در شرایط بحران، پیامک هشدار عمومی می فرستند؟

به گزارش خبرنگاران، کشورهای بسیاری سیستم های هشدار شرایط بحرانی (مبتنی بر لوکیشن) را به وسیله تکنولوژی Cell Broadcast پیاده سازی نموده اند. برای مثال ژاپن به وسیله سیستم هشدار زلزله، کانادا به واسطه هشدار آمادگی، آمریکا با استفاده از هشدارهای اضطراری بی سیم، نیوزلند با هشدارهای اضطراری موبایل، کره جنوبی و تایوان در قالب سرویس هشدار عمومی، سریلانکا با عنوان شبکه هشدار فاجعه و شرایط اضطراری و فیلیپین به شکل سیستم اضطراری Cell Broadcast از این روش اطلاع رسانی سریع استفاده می نمایند.

البته کشورهای اتحادیه اروپا، هلند، لیتوانی، رومانی، یونان هم در قالب های دیگری از این سامانه هشدار سریع که توسط مؤسسه استاندارد ارتباطات اروپا (ETSI) تعریف شده است، استفاده می نمایند؛ این مؤسسه استانداردهای قابل اجرا در سطح دنیا را برای تکنولوژی های ارتباطی و فناوری اطلاعاتی تهیه و فراوری می نماید.

پیغام های سِل برودکست برای نخستین بار در پاریس در سال 1997 و به وسیله کانال 050 برای برقراری ارتباط منطقه ای (محدود به مشترکان حاضر در یک منطقه) به واسطه آنتن های مخابراتی در شبکه اپراتوری ارسال شد. پس از آن، این روش اطلاع رسانی برای هشدار در ابعاد ملی-شهری، گزارش های آب وهوا، پیغام های گسترده، اخبار محلی و… به کار گرفته شد.

99 درصد تجهیزات ارتباطی، قابلیت پشتیبانی از این پیغام ها را دارند

ارسال پیغام های سل برودکست به طور گسترده از سال 2008 توسط اپراتورهای ارتباطی آسیا، آمریکا، اروپا و آمریکای جنوبی در دستور کار نهاده شد. با وجود این که توابع اجرایی این روش در شبکه تمامی اپراتورها از منظر فنی تعریف نشده (روالی برای ارسال این پیغام ها در نظر گرفته نشده) اما 99 درصد تجهیزات ارتباطی زیر بار در شبکه اپراتورهای ارتباطی، قابلیت پشتیبانی از این پیغام ها را دارند.

از مزایای استفاده از پیغام های سل برودکست، می توان به داشتن آلارم صوتی و لرزشی اختصاصی روی گوشی اشاره نمود. همچنین تنها اپراتورهای دارای مجوز فعالیت، قادر به ارسال پیغام هایی با این شیوه هستند، 99 درصد دستگاه های ارتباطی امروزی از پیغام های سل برودکست پشتیبانی می نمایند.

ارسال یک پیغام هشدار عمومی به تعداد کمی از مشترکان یا میلیون ها مردم تنها ظرف 10 ثانیه انجام می گردد؛ سل برودکست از پیغام های هشدار با طول بیش از 1395 کاراکتر نیز پشتیبانی می نماید و این پیغام ها قابلیت پشتیبانی از چندین زبان را دارند و تمامی مشترکان اپراتورها حتی کسانی که در فرآیند رومینگ هستند را شامل می گردد. هم چنین این پیغام ها تحت تأثیر تراکم زیاد در ترافیک شبکه نیستند.

در کشور ما تجربه استفاده از این سرویس پیش از این و در سالیان گذشته وجود داشته، با وجود این، در ایران، اپراتور اول ارتباطی برای نخستین بار، سرویس اطلاع رسانی شرایط بحران را بر این بستر دایر نموده است. شرکت ارتباطات سیار ایران بعد از وقوع سیل ویرانگر مناطق شمالی کشور، به راه اندازی این سرویس برای اطلاع رسانی شرایط بحران به طور گسترده برای مناطق در معرض خطر اقدام کرد و بنا بر اعلام، این اقدام در بعضی نقاط مانند قم، مانع بروز بحران و ویرانی شد.

راه اندازی سرویس هشدار شرایط بحرانی

محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- نیز همان زمان و پس از وقوع سیل در بعضی از استان های کشور، درباره این اقدام همراه اول در توئیتر خود نوشته بود: سرویس هشدار شرایط بحرانی همراه اول شروع به کار نموده تا پیش از وقوع بلاهای طبیعی، مردم به وسیله تلفن همراه خود مطلع شوند.

از این سرویس، به عنوان سرویس پیغام کوتاه فراگیر (SMS-CB) نیز نام می برند که برخلاف سرویس پیغام کوتاه که به شکل پوینت تو پوینت (P2P) عمل می نماید، می توان آن را از یک مبدأ به چندین مبدأ (One to many) محدود از لحاظ جغرافیایی ارسال کرد. سیستم های پیغام کوتاه فراگیر (CBS) در آخرین نسل خود توانایی ارسال به بیش از 500 سلول در کمتر از 10 ثانیه را دارند که میلیون ها مشترک را تحت پوشش قرار می دهد.

با توجه به این که این سرویس به ترافیک شبکه اپراتورها وابسته نیست، می تواند هر زمانی که یک بلای طبیعی رخ می دهد و هنگامی که دیتا، پیغامک و تماس صوتی با مشکل روبرو شد، به آسانی پیغام ها را منتشر کند. از این رو سیستم انتشار سلولی (Cell Broadcast) این توانایی را دارد تا یک پیغام را در محدوده ای به کوچکی یک سلول رادیویی و به بزرگی یک کشور منتشر کند. آن دسته از گوشی های موبایل که CB-Channel آن ها فعال باشد، قابلیت دریافت پیغام را دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "کدام کشورها در شرایط بحران، پیامک هشدار عمومی می فرستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کشورها در شرایط بحران، پیامک هشدار عمومی می فرستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید