فراوری انرژی از ضایعات؛ تجربه پیروز بین المللی

تهران- خبرنگاران- رئیس پردیس فنی و مهندسی عباسپور دانشگاه شهید بهشتی می گوید: فراوری انرژی از ضایعات در جهان از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به طوری که بعضی کشورها از جمله سوئد از سایر کشورها زباله خریده و برق فراوری می نمایند.

فراوری انرژی از ضایعات؛ تجربه پیروز بین المللی

هومان لیاقتی روز دوشنبه در نشست خبری هفتمین کنفرانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر و فراوری پراکنده ایران بیان داشت: فراوری انرژی از زباله امروزه به عنوان یکی از پرکاربردترین روش های فراوری انرژی به ویژه برق در جهان شناخته می گردد و در ردیف فراوری انرژی از منابع تجدید پذیر قرار گرفته و روز به روز نیز در حال فراگیر شدن است.

وی با اشاره به اینکه زباله های کشاورزی یا صنعتی امروز جزء لاینفک زندگی بشر است که باید به صورت صحیح مدیریت گردد، اضافه کرد: با این کار علاوه بر جلوگیری از خطرات زیست محیطی زباله می توان از آن به شکل مناسبی در قالب فعالیت های نو و مدرن بهره برداری کرد.

لیاقتی همچنین با اشاره به وضعیت مستعد کشورمان در حوزه انرژی های تجدیدپذیر، بر ایجاد بستر مناسب برای کارآفرینان جوان در این حوزه تأکید کرد و گفت: در هفتمین کنفرانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر و فراوری پراکنده ایران بایستی همه مسائل این حوزه تشریح گردد.

وی با اشاره به رایزنی های اجرا شده با سفیران بعضی از کشورهای صاحب تجربه به منظور توسعه همکاری ها در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، اظهار کرد: کشورهایی همچون ایتالیا، فرانسه، سوئیس، اسپانیا و یونان در صورت توانایی کشورمان در مورد انجام تعهدات مالی گذشته، علاقه مند به همکاری و سرمایه گذاری مشترک در این حوزه هستند.

لیاقتی با اشاره به همکاری شرکت های اتریشی در حوزه تجدیدپذیر با کشورمان و برطرف اجرای تعهدات مالی سال 2016 از سوی طرف ایرانی، اضافه کرد: اتریشی ها برای توسعه هرچه بیشتر سرمایه گذاری در حوزه انرژی های تجدید پذیر، یک صندوق تحت عنوان انرژی در دل وزارت اقتصاد خود راه اندازی نموده اند.

رئیس کمیته سیاست گذاری کنفرانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر و فراوری پراکنده ایران همچنین ضرورت استفاده از استعدادهای جوان در حوزه انرژی های تجدیدپذیر را مورد تأکید قرار داد و گفت: بایستی در جوانان این رغبت را ایجاد کرد که به جای اینکه علاقه مندی به مشاغل دولتی، به سمت صنعت تجدیدپذیر سوق پیدا نمایند و در ادامه خودشان فعالیت خصوصی راه بیندازند.

وی با بیان اینکه صنعت ملی ما در زمینه انرژی های نو و تجدیدپذیر مستعد است، نیروی انسانی تحصیل نموده و متخصص را از ظرفیت های این حوزه برشمرد و گفت: همه این ها بایستی وارد فعالیت های مالی و کارآفرینی شوند.

لیاقتی گفت: بسیاری شرکت های بزرگ در جهان نیز با کارهای کوچک فعالیت خود را آغاز کردند، به عنوان مثال شرکت آلمانی زیمنس از یک مغازه کوچک در شهر برلین و با راه اندازی یک کارگاه آغاز به کار کرد.

وی اضافه کرد: البته نمونه ایرانی را نیز می توان مثال زد مانند شرکت بوتان که کار خود را در زمان دولت ملی مرحوم مصدق با راه اندازی یک کارگاه جمع آوری گاز مایع آغاز کرد، هنگامی که بسیاری از خانم ها درگیر آلودگی های مستقیم آشپزخانه بودند و این کار تأثیر بسیار مطلوبی به منظور حفظ محیط زیست و برطرف آلودگی زیستی داشت.

رئیس پردیس فنی و مهندسی عباسپور دانشگاه شهید بهشتی، بهبود راستا توسعه در کشورمان را نیازمند توجه هر چه بیشتر و حرکت به سمت استفاده انرژی های تجدیدپذیر دانست.

هفتمین کنفرانس ملی و نخستین کنفرانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر و فراوری پراکنده ایران، با محورها و موضوعات سیستم های خورشیدی فتوولتاییک، سیستم های خورشیدی حرارتی، انرژی های آبی (blue energies)، سیستم های هیبرید انرژی ( EHS)، محیط زیست و انرژی های تجدیدپذیر، سیستم های زیر شبکه (microfrid)، همبست آب، غذا و انرژی (N. W. F. E)، فناوری نانو در انرژی های تجدیدپذیر، شبکه های هوشمند (smartgrid) سیستم های بادی، پیل های سوختی، انرژی شهری، مدیریت انرژی، برداشت انرژی، آینده نگری انرژی، انرژی های زیستی، بهینه سازی انرژی، ذخیره سازی انرژی، انرژی زمین گرمایی، فناوری های نوین در تبدیل انرژی، سیاست گذاری انرژی، اقتصاد و انرژی، امنیت پایدار انرژی، نیروگاه برق آبی کوچک و همچنین سیستم های فراوری هم زمان برق و حرارت برگزار می گردد.

هدف از برگزاری این کنفرانس، ایجاد ارتباطات بین المللی در حوزه فناورانه انرژی های تجدیدپذیر برای کشور، ایجاد ارتباط مناسب بین پژوهشگران داخلی و خارجی، ترغیب ورود منطقی بخش صنعت به حوزه تجدیدپذیرها، ایجاد ارتباط مناسب بین بخش دولتی و خصوصی و آنالیز علمی مباحث و برطرف چالش های موجود در حوزه زیست محیطی و انرژی کشور است.

هفتمین کنفرانس ملی و نخستین کنفرانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر و فراوری پراکنده ایران، با شعار انرژی پاک برای ایران پاک، به همت دانشگاه شهید بهشتی و حمایت دانشگاه ها و سازمان های مرتبط با این حوزه و با حضور پژوهشگران و شرکت های خارجی، 21 تا 23 خرداد سال جاری در پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی برگزار می گردد.

علمی ** 1836 ** 1055

منبع: ایرنا

به "فراوری انرژی از ضایعات؛ تجربه پیروز بین المللی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری انرژی از ضایعات؛ تجربه پیروز بین المللی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید