جابه جایی تورم مسکن در پایتخت

به گزارش نقد و بررسی سینما، با وجودی که قیمت مسکن در کل شهر تهران روند نزولی به خود گرفته، شهریورماه سال جاری شش منطقه در جنوب پایتخت شامل 11، 16، 17، 12، 15 و 20 با میانگین قیمت 7.4 میلیون تومان در هر متر مربع، پیشتاز تورم ملکی بودند.

جابه جایی تورم مسکن در پایتخت

به گزارش نقد و بررسی سینما، آمار گویای آن است که مناطق 11، 16، 17، 12، 15 و 20 به ترتیب بیشترین نرخ رشد قیمت مسکن شهر تهران در شهریورماه 1398 را به خود اختصاص داده اند. میانگین قیمت مسکن در این مناطق 7.4 میلیون تومان است که بیشترین نرخ مربوط به منطقه 11 با میانگین متری 9.5 میلیون تومان و کمترین قیمت در این میان به منطقه 20 با متوسط 6.6 میلیون تومان در هر متر مربع تعلق دارد.

شهریورماه سال گذشته مناطق 5، 2، 1، 9، 13 و 4 به ترتیب بالاترین میزان رشد قیمت سالیانه را تجربه کردند. سال 1397 معمولا در هر ماه مناطق 5 و 1 پیشتاز تورم ملکی در پایتخت بودند؛ در حالی که شهریورماه سال جاری منطقه یک با 39 درصد افزایش قیمت سالیانه، کمترین نرخ رشد را در بین مناطق 22 گانه شهر تهران به خود اختصاص داد. آمار نشان می دهد که تورم ملکی در پایتخت از شمال به جنوب جابه جا شده اما پس از دو افت 2.4 و 2.8 درصدی قیمت مسکن در تهران طی دو ماه اخیر، نرخ رشد در مناطق جنوبی نیز در مرداد و شهریور متوقف شده است.

قیمت آپارتمان در هسته مرکزی تهران

با تغییر جهت بازار مسکن، بالاترین میزان رشد سالیانه قیمت در شهریورماه 1398 به منطقه 11 در مرکز تهران شامل محله های آگاهی، اسکندری، باغشاه، پاستور، آذربایجان، جمالزاده، جمهوری، دخانیات و منیریه تعلق داشت اما قیمت آپارتمان در محله های مختلف این منطقه، متفاوت است. به طور مثال قیمت پیشنهادی آپارتمان نوساز در منیریه متری 12 تا 16 میلیون تومان است؛ در حالی که در اسکندری نرخ نوساز بین 11 تا 13 میلیون تومان معین می گردد. هم اکنون بر اساس سن ساختمان و امکانات می توان با بودجه 350 تا 500 میلیون تومان در محله اسکندری آپارتمان خریداری کرد. یک آپارتمان 65 متری شش سال ساخت فول امکانات در اسکندری به مبلغ 670 میلیون تومان (متری 10 میلیون و 300 هزار تومان) به فروش می رسد. یک واحد 48 متری دو ساله با امکانات کامل نیز 600 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

در محله پاستور نرخ پیشنهادی یک آپارتمان 80 متری 14 ساله با پارکینگ و انباری، طبقه دوم، بدون آسانسور 900 میلیون تومان معین شده است. در محله جمهوری خیابان 12 فروردین یک واحد 75 متری دو سال ساخت، فول امکانات، رو به آفتاب 900 میلیون تومان (متری 12 میلیون تومان) فروخته می گردد.

خانه در نازی آباد چند؟

در منطقه 16 که دومین نرخ رشد قیمت سالیانه مسکن شهر تهران به میزان 85 درصد را در شهریورماه داشت محله های نازی آباد، یاخچی آباد، علی آباد، تختی، جوادیه و خزانه واقع شده است که میانگین قیمت مسکن در شهریورماه سال جاری در این منطقه 7.3 میلیون تومان در هر متر مربع بود. البته در نازی آباد قیمت ها بالاتر از این میزان است و نرخ آپارتمان نوساز در این محله متری 10 تا 12 میلیون تومان معین می گردد که برای آپارتمان های لوکس، قیمت ها تا متری 15 میلیون تومان و حتی بیشتر هم می رسد. یک آپارتمان 92 متری نوساز دارای امکانات کامل در نازی آباد یک میلیارد و104 میلیون تومان (متری 12 میلیون) قیمت گذاری شده است. یک واحد 73 متری شش سال ساخت دارای آسانسور و انباری، بدون پارکینگ در نازی آباد به مبلغ 670 میلیون تومان (متری 9 میلیون و 100 هزار تومان) آگهی شده است. یک واحد 57 متری 18 ساله واقع در طبقه اول، بدون آسانسور و پارکینگ در محله نازی آباد به مبلغ 460 میلیون تومان (متری 8 میلیون) فروخته می گردد.

قیمت پیشنهاد آپارتمان در مناطقی از تهران که بالاترین نرخ رشد سالیانه را در شهریورماه 98 داشتند
محله متراژ سن بنا قیمت (تومان)
منیریه 57 متر 6 سال 570 میلیون
نازی آباد 60 متر نوساز 670 میلیون
یاخچی آباد 60 متر نوساز 520 میلیون
فلاح 63 متر نوساز 472 میلیون
وصفنار 40 متر 7 سال 280 میلیون
پامنار 55 متر 15 سال 430 میلیون
سنگلج 70 متر 6 سال 750 میلیون
افسریه 68 متر 2 سال 700 میلیون
مسعودیه 53 متر 9 سال 370 میلیون
جوانمرد 51 متر 4 سال 370 میلیون
دولت آباد 74 متر 5 سال 569 میلیون

شهریورماه احتمالا کف معاملات مسکن بوده است

افزایش ناچیز حجم قراردادهای خرید و فروش مسکن شهر تهران در نیمه مهرماه نسبت به شهریورماه نشان می دهد از یک سو بازار از حالت طبیعی بر اساس عرضه و تقاضا خارج شده و از سوی دیگر می توان به این جمع بندی رسید که معاملات به کف رسیده است.

رکود تاریخی معاملات مسکن شهر تهران حاکی از آن است که در حال حاضر گروه غالب خریداران کسانی هستند که به دنبال آپارتمان زیر قیمت می گردند. این افراد نیز شامل دو گروه مصرفی و سرمایه گذار هستند؛ سرمایه گذارانی که نقدینگی مازاد در اختیار دارند و خود را برای رکود 3 تا 4 ساله آماده نموده اند.

معاملات مسکن در تهران به کمتر از 3000 فقره (2787 فقره) رسیده و ارزیابی ها نشان می دهد احتمالا تعداد خرید و فروش کمتر از این مقدار نخواهد شد؛ چرا که آمار نیمه اول مهرماه نشان می دهد در شروع پاییز که اصولا باید تعداد قراردادها در هر دو بخش خرید و اجاره نسبت به شهریورماه تا 50 درصد کاهش پیدا کند، شاهد افزایش 25 درصدی قراردادهای خرید و فروش بودیم. این نمایه می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که اولا بازار از حالت طبیعی خود بر اساس نظام عرضه و تقاضا خارج شده، دوما تعداد معاملات به کف رسیده و سوما قراردادها صرفا در فایل های زیر قیمت انجام می گردد.

با وجودی که معاملات احتمالا به کف رسیده، نمی توان با قطعیت بیان کرد که قیمت نیز به کف رسیده است؛ چرا که قیمت مسکن در تهران دو افت 2.4 و 2.8 درصد را به ترتیب در ماه های مرداد و شهریور نشان داد و پس از آن که در خردادماه وارد کانال 13 میلیون تومان شده بود مجددا در شهریورماه به کانال 12 میلیون تومان برگشت و هم اکنون میانگین قیمت مسکن شهر تهران 12 میلیون و 667 هزار تومان در هر متر مربع است.

خروج برخی فروشندگان از بازار مسکن

از سوی دیگر در روزهای اخیر اتفاق جدیدی در بازار مسکن اتفاق افتاده است. مشاوران املاک می گویند به دلیل پایین آمدن قیمت های پیشنهادی و قطعی مسکن، اخیرا بساز و بفروش ها در تکمیل واحدهای نیمه تمام تعلل نشان می دهند تا بتواند در زمان مناسب، آپارتمان های خود را وارد بازار نمایند. از سوی دیگر برخی مالکان واحدهای کلیدنخورده که تا پیش از افت قیمت قصد فروش داشته اند به دفاتر اعلام نموده اند که فایل آن ها را موقتا از لیست فروش خارج نمایند. به نظر می رسد شنیدن برخی اخبار درخصوص احتمال افزایش قیمت سیمان و مصالح ساختمانی در این رفتار مالکان تاثیرگذار بوده است.

با این وجود حجم انبوهی از آپارتمان های خالی برای فروش عرضه شده و می توان در میان آن ها بسیاری از فایل های زیر قیمت را مشاهده کرد. در حال حاضر تعداد بی شمار آگهی ها هیچ تناسبی با تعداد اندک خریداران ندارد. مشاوران املاک عنوان می نمایند که از تیرماه سال جاری اوضاع بازار مسکن به نفع متقاضیان تغییر نموده و نشست ها معمولا به دلیل عقب نشینی خریداران لغو می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "جابه جایی تورم مسکن در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جابه جایی تورم مسکن در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید