دستیار اوباما: بعید است اروپا بتواند برجام را نجات دهد

به گزارش نقد و بررسی سینما، دستیار رئیس جمهور سابق آمریکا می گوید بعید است اروپایی ها در فرصت معین شده از سوی ایران بتوانند کاری برای حفظ توافق هسته ای انجام دهند.

دستیار اوباما: بعید است اروپا بتواند برجام را نجات دهد

به گزارش گروه بین الملل نقد و بررسی سینما، فیلیپ گوردون دستیار رئیس جمهور آمریکا در دولت باراک اوباما می گوید به نظر نمی رسد که اروپایی ها بتوانند توافق هسته ای با ایران را نجات دهند.

گوردون که با اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا (CFR) صحبت می کرد، ثبت ساز و کار مالی موسوم به اینستکس را مشوقی از سوی اروپایی ها با هدف حفظ ایران در برجام خواند، اما گفت خروج آمریکا از برجام نهایتا به همان نقطه ای که تصور می شد، یعنی فروپاشی احتمالی این توافق، منتهی شده است.

وی گفت: سخت می توان باور کرد که اروپایی ها بتوانند ظرف 60 روز آینده کاری نمایند که خواسته های ایران را تأمین کند و در ضمن با تحریم های ایالات متحده که [اروپا] تاب تحملش را ندارد، هم روبرو نگردد.

نماینده دولت اوباما در امور غرب آسیا در ادامه اضافه نمود: این یعنی احتمالا ایران در ماه جولای فعالیت هسته ای خود را از سر می گیرد و برجام احتمالا فرومی پاشد. در آن صورت ایالات متحده باید تعیین کند که در نبود محدودیت های هسته ای و رژیم بازرسی ها، چطور می خواهد با برنامه هسته ای ایران روبرو گردد.

در طول یک سال گذشته آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش های متعدد پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نموده، اما شرکت های غربی پس از اعمال تحریم های آمریکا بازار ایران را ترک نموده و بانک های اروپایی نیز از همکاری با ایران خودداری می نمایند.

جمهوری اسلامی ایران اردیبهشت ماه سال جاری در سالگرد خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته ای بیان کرد که در چارچوب برجام بخشی از تعهدات خود از جمله سقف ذخایر اورانیوم غنی شده و آب سنگین را کنار می گذارد. ایران همچنین 60 روز به طرف های برجام فرصت داد تا منافع مالی وعده داده شده در برجام را در محقق نمایند، چراکه در غیر اینصورت، ایران دیگر محدودیت های برجام را نیز کنار خواهد گذاشت.

م

منبع: خبرگزاری فارس

به "دستیار اوباما: بعید است اروپا بتواند برجام را نجات دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستیار اوباما: بعید است اروپا بتواند برجام را نجات دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید